Od roku 2019 na Šumavských silnicích zemřeli po střetu s auty 4 vlci, 5 rysů a nespočet spárkaté zvěře.
Dopoledne 11. října jsme strávili v lese se základní školou ze Železné Rudy, kde jsme společně sázeli stromy. Spolu s Lesy České republiky jsme udělali tři stanoviště, kde se vystřídaly 3 třídy a na každém z nich se žáci dozvěděli a vyzkoušeli něco nového v rámci lesní pedagogiky.
Pro divoká zvířata jsou světelné a hlavně zvukové efekty silně stresující a zvířata se při útěku noční krajinou vystavují nebezpečí úrazu. Vydávají při tom spousty potřebné energie a její ztráta je může ohrozit na životě při stávajícím zimním období a komplikovanějšímu lovu a sběru potravy.
Zájem o přírodu, pěší túry v přírodě a o běžecké lyžování je díky této době na vzestupu. To je samozřejmě dobře, ale řekněme si, jak si tyhle dvě skupiny musí v zimě rozumět.
Všechna ledovcová jezera prochází těžkou zkouškou už od sedmdesátých let minulého století, kdy bohužel v důsledku kyselých dešťů v nich vymizel téměř všechen život. Proto je třeba tyto jedinečné části biodiverzity chránit, aby se co nejvíce přiblížil stav těchto míst původnímu životu.
Osvěžující koupel po túře v horkých letních dnech na jednom z pěti ledovcových jezer je možná příjemná pro návštěvníky, ovšem zničující pro ekosystém těchto unikátních biotopů.
Našimi Ekoboxy chceme poukázat na to, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží třeba takový vlhčený ubrousek. Věděli jste, že je to plast a že to bude trvat i stovky let? Opravdu. Přečtěte si tady doby rozpadů všemožného odpadu, který běžně nacházíme v šumavských lesích.
Jeden kámen támhle, druhý vyndat z vody, třetí vykopnout támhle od pařezu a je mohyla, pyramida, mužík nebo prostě hromádka kamenů. Jedno jestli v řece nebo na vrcholu nějakého kopce. Trend poslední doby. Udělám jednu, další turista po mě přistaví další a další… Proč ale tyhle mohyly nestavět?
Projekt WeLoveŠumava vznikl na sociálních sítích v rámci propagace Šumavy. První použití sloganu #welovesumava se datuje až do roku 2012. Ukazujeme lidem krásy Šumavy a zároveň poukazujeme i na její problémy. Společně s komunitou desítek tisíc lidí, kterou jsme vytvořili, se snažíme Šumavě pomáhat. V rámci projektu “Trička s příběhem” jsme zasadili tisíce stromů. Darovali jsme finanční příspěvky do nemocnic, seniorům a handicapovaným v hodnotě stovek tisíc korun. Společně s Vámi jsme uklidili stovky kilogramů odpadu z přírody a šíříme osvětu o aktuálních problémech na Šumavě. Děkujeme Vám za to…