Poznejte nejvýše položený královský hrad v Čechách, který se nachází nedaleko Kašperských Hor. Jako strážní hrad sloužil především k ochraně hranic, zlatonosných dolů a obchodních cest, hlavně tzv. Zlaté stezky. Z hradu Kašperk se vám naskytnou za dobrých viditelnostních podmínek překrásná panorama Šumavy a i děti si zde přijdou na své.
Přímo k hradu se dostanete pěší procházkou a můžete si vybrat hned z několika tras. Nejvíce využívaným výchozím bodem je placené parkoviště pro osobní automobily i autobusy „Na Račánku“ (České Domky). Odtud vede zeleně značená turistická trasa k hradu dlouhá půldruhého kilometru. Je to široká štěrkem vysypaná stezka vhodná i na procházku s kočárkem bez nijak velkého převýšení. Další možností je trasa po zelené značce přímo z Kašperských Hor.
Hrad Kašperk zaujme svojí monumentálností, stojí na skále ve výšce 886 m n. m. a typické jsou především dvě věže hradního paláce, které tvoří neodmyslitelnou siluetu celého hradního komplexu. Hrad byl vystavěn na výběžku vrcholu Ždánova roku 1356 na pokyn římského císaře a českého krále Karla IV.
Po vstoupení hradní branou na nádvoří Kašperku si možná vzpomenete na známe scény z pohádky Anděl Páně, která se právě zde natáčela. A prohlídku hradu můžete mít i se sněhem stejně tak jako ve zmíněné pohádce, protože prohlídky a kulturní akce se tady konají i přes zimní období. Seznam všech událostí, které se na hradě konají, včetně divadelních představení, najdete na webových stránkách Kašperku, které najdete již tradičně pod článkem. Pokud se rozhodnete navštívit i některý z prohlídkových okruhů, které jsou v nabídce, určitě stojí za to zvolit okruh s výstupem na jednu z věží hradního paláce. Nabídne se vám bezkonkurenční pohled na hrad i milovanou Šumavu.
Co jistě nesmíte opominout, je zřícenina Pustého Hrádku, který leží ještě výše než samotný Kašperk a výhledy z něj jsou fantastické. Pustý Hrádek dříve sloužil na obranu Kašperku a vybudován byl nejspíše v 15. století. Dostanete se sem po žluté turistické stezce, po které dále můžete pokračovat přes osadu Žlíbek zpět na parkoviště.
K parkovišti u Českých Domků se lze dostat také autobusem, jelikož sem jezdí pravidelné autobusové linky ze Sušice a Kašperských Hor.
Za návštěvu určitě stojí i samotné město Kašperské Hory. Původně horní město vzkvétalo hlavně za doby těžby zlata.
Výlet na hrad Kašperk není nijak náročný, tříkilometrovou trasu k hradu a zpátky na parkoviště zvládnou i malí turisté a taktéž se procházka vyplatí i rodičům s kočárky. Tak neváhejte a přijďte se podívat na hrad, který byl před půlstoletím ještě zanedbanou středověkou zříceninou, kterou obývaly pouze legendy kašperskohorských obyvatelů. Inu, o tom už hovoří někdo jiný a povolanější – místní Emil Kintzl ve svém pořadu Zmizelá Šumava.
Odkazy:
hrad Kašperk: www.kasperk.cz
město Kašperské Hory: www.kasphory.cz
legendy z Kašperku v pořadu Zmizelá Šumava:
www.televizeseznam.cz/video/zmizela-sumava/legendy-hradu-kasperk-225132
Autor: Jaroslav Svoboda
Projekt WeLoveŠumava vznikl na sociálních sítích v rámci propagace Šumavy. První použití sloganu #welovesumava se datuje až do roku 2012. Ukazujeme lidem krásy Šumavy a zároveň poukazujeme i na její problémy. Společně s komunitou desítek tisíc lidí, kterou jsme vytvořili, se snažíme Šumavě pomáhat. V rámci projektu “Trička s příběhem” jsme zasadili tisíce stromů. Darovali jsme finanční příspěvky do nemocnic, seniorům a handicapovaným v hodnotě stovek tisíc korun. Společně s Vámi jsme uklidili stovky kilogramů odpadu z přírody a šíříme osvětu o aktuálních problémech na Šumavě. Děkujeme Vám za to…