Chcete-li se podělit o nějaký tip, pošlete nám článek, rádi jej zveřejníme
Výhledy, Východy a západy slunce,
Výhledy,
Nádherná hřebenovka, kterou umocní na podzim inverzní počasí, se nachází kousek od českých hranic.
Výhledy, Východy a západy slunce, Bezbariérově,
Tady si užíváme východy slunce a inverze…
Výhledy, Východy a západy slunce, Bezbariérově,
Jeden z hlavních fotopointů Železnorudska…
Výhledy, Voda,
Kilometry dřevěných chodníků…
Výhledy, Východy a západy slunce,
Užijte si srpnový víkend na Poledníku.
Výhledy, Východy a západy slunce, Historie Šumavy, Výlety s dětmi, Bezbariérově,
Východy slunce jsou tady s výhledem do údolí Křemelné dechberoucí.
Historie Šumavy,
Chata postavená v roce 1938 Klubem českých turistů a však v dnešní době nepřístupná.
Výhledy, Voda, Výlety s dětmi,
V Bavorském lese nedaleko hranice s českou stranou Šumavy se nachází tahle nádhera, kde si budete připadat jako v americkém Yellowstonu. To jsou Zwieselter Filz.
Historie Šumavy, Výlety s dětmi, Bezbariérově,
V říjnu 1989 armáda zámek odstřelila. Proč? Stál „za dráty“ železné opony, neměla pro něj využití poté, co z něj přestěhovala vojenskou rotu do větších kasáren. Památkáři se snažili toto místo marně zachránit, protože šlo o jednu z mála budov, které připomínaly ve světě vyhlášené sklářství v Královském hvozdu.
Východy a západy slunce, Voda, Výlety s dětmi, Bezbariérově,
Nenáročná procházka pro všechny
Voda, Výlety s dětmi,
Cesta startuje v Bavorské Rudě, na začátku je lesem po kořenech a poté po štěrkové cestě. Půjdete kolem malé vodní elektrárny a náhonu.🌊 Pokračovat se dá třeba až do Zwieselu.
Šumava má v kterémkoliv ročním období a v jakémkoliv počasí své kouzlo. Tentokrát se podíváme na zimní drsné hřebeny Královského hvozdu, které mohou při slunných zimních dnech vykouzlit pokoj na duši každému správnému horalovi.
Výlet k tomuto ledovcovému jezeru může být příjemnou půldenní vycházkou, je poměrně dobře dostupné jak pro pěší, tak i cyklisty či běžkaře. Jako výchozí místo je vhodné placené parkoviště na Nové Hůrce, které se nachází při hlavním tahu silnice II/190 Železná Ruda – Hartmanice.
Voda, Výlety s dětmi,
Poslední roky se na Šumavě hojně usídlil bobr Evropský, který si zde buduje své domovy a na spoustě míst přehradil potůčky a vytvořil hráze, díky nimž zadržuje vodu v krajině.
Voda, Výlety s dětmi,
K šumavské přírodě neodmyslitelně patří slatě, hluboká údolí s divokými koryty řek a plavení dřeva z hlubokých šumavských lesů. Pokud si chcete prohlédnout několik tváří Šumavy během jediného výšlapu, tak vám doporučujeme následující dvanáctikilometrový nenáročný okruh.
Voda, Výlety s dětmi,
Naše cesta začíná na parkovišti u Čeňkovy Pily, odkud se vydáme podél vodního náhonu k soutoku Vydry a Křemelné. Na samotném soutoku je Čeňkova pila na vodní pohon, která zpracovávala šumavské dřevo z okolních lesů a od roku 1995 je kulturní památkou ČR. Po cestě se podíváte na smrk Bedřicha Smetany, který zde v roce 1860 při své návštěvě zasadil.
Výhledy, Výlety s dětmi,
Poznejte nejvýše položený královský hrad v Čechách, který se nachází nedaleko Kašperských Hor. Jako strážní hrad sloužil především k ochraně hranic, zlatonosných dolů a obchodních cest, hlavně tzv. Zlaté stezky. Z hradu Kašperk se vám naskytnou za dobrých viditelnostních podmínek překrásná panorama Šumavy a i děti si zde přijdou na své.
Historie Šumavy,
Železná opona a vojenský prostor Dobrá voda neskrývaly za kilometry drátů a několika zničenými vesnicemi jen pustou krajinu, ale i velmi pozoruhodnou stavbu, která měla být utajena před západními zeměmi a také českou veřejností. Tímto tipem k výšlapu si připomeneme symbolickou horu Poledník.
Historie Šumavy,
Krátký sváteční výlet na Šumavě mezi obědem a večeří, nenáročná procházka s vyhlídkou, a ještě se něco dozvědět? Že prý to moc nejde dohromady? Ale ano. Dneska se totiž vydáme do míst, které je neodmyslitelně spjato s šumavským poustevníkem Vintířem.
Historie Šumavy,
Není pro nikoho žádnou neznámou, že na Šumavě počíná svoji dalekou cestu Vltava a to dokonce dvěma toky – Teplou a Studenou Vltavou. Na české straně pramení Teplá Vltava a její pramen i další krásy na Kvildsku navštívíme právě při následujícím výletu.
Historie Šumavy,
Zhůří, Haidl nebo Kepelské Zhůří je název jedné z mnoha zaniklých vesnic, které na Šumavě postihl smutný konec. Ale přeci jen není Zhůří obyčejnou šumavskou vesnicí, bývalo totiž kdysi dávno jednou z osmi králováckých rychet.
Historie Šumavy,
Údolí říčky Losenice. Dříve tohle údolí žilo průmyslem. Papírna, pila, mlýn, brusírna i truhlárna. Cestou z Rejštejna směr do vesnice Červená.
Výlety s dětmi,
U obce Neuschönau necelých 50 km od Železné Rudy v Bavorském lese se nachází zhruba šesti kilometrový okruh s různými odbočkami plný výběhů s divokými zvířaty. Vidět můžete, rysy, vlky, jeleny, losy, medvědy, bobry, sovy, tetřevy a mnoho dalšího.
Kam se jít vykoupat,
S plaveckým bazénem, dětským bazénem a bazénem čistě jen na skákání s prosklením. Skákat můžete z výšky 1, 3 a 5 metrů. Občerstevní je v areálu, parkování zdarma přímo před ním. K tomu spousty prostoru na ležení.
Kam se jít vykoupat,
Posekaný pažit, skákací prkno, dětské prvky a beachvolejbal. Vše zdarma včetně parkování.
Kam se jít vykoupat,
Kde je venkovní plavecký bazén, brouzdaliště a vnitřní bazén. Venkovní má velký tobogán a vnitřek zas malý tobogán, výřivky, dětské brouzdaliště a sauny. Samozřejmostí je výhled na Ostrý a občerstvení.
Kam se jít vykoupat,
To nabízí plavecký bazén, malou skluzavku, brouzdaliště a občerstvení.
Kam se jít vykoupat,
Dříve vyhledávané koupaliště, které roky zarůstalo je nyní po 2 leté opravě znovu otevřené a vzniknul z něj přírodní biotop, s písčitou pláží. Teplota vody ale zůstavá šumavská. Takže osvěžující.
Kam se jít vykoupat,
Plavecká dvacítka, dětské brouzdaliště a další s různými protiproudy. Lehátka, beachvolejbal a občerstvení je samozřejmostí.
Kam se jít vykoupat,
Můžete zaběhnout do nedalekého rybníka Bušek, který je v letních dnech hojně využíván. Travnatá pláž, pozvolný vlez do vody.
Kam se jít vykoupat,
Kromě klasického koupaliště s dětským a plaveckým bazénem můžete vlézt takřka kdekoliv do protékající Otavy. Oblíbené jsou Fuferna s příjemným vlezem do vody a občerstvením. Když zaprší, nebo je chlad, tak je k dispozici i vniřní bazén s výřivkou, tobogánem, občerstvením, atd..
Kam se jít vykoupat,
Velký venkovní areál s plaveckým a relaxačním bazénem s masážními tryskami a protiproudem. V areálu je i dětské brouzdaliště a velké vodní skluzavky. Nechybí plážový volejbal, dětské hřiště a veškeré zázemí, které si koupaliště zaslouží.
Kam se jít vykoupat,
Koupaliště najdete v Petrovicích u Sušice. Je zde bazén a brouzdaliště, občerstvení i parkoviště.
Kam se jít vykoupat,
Tu najdete ve dvou bazénech. V jednom dětském a jednom plaveckém. Najdete tu dětské prvky, skluzavku i občerstvení.
Kam se jít vykoupat,
Na Kvildě se chodí k vodě k požární nádrži, která má upravené okolí. Nedaleko je parkoviště a i naše oblíbené občerstevní Z Mechu a kapradí. Voda je taková… no, šumavská.
Kam se jít vykoupat,
Dva bazény s vodou z řeky Ostružná. V areálu je i lezecká zeď, dětské hřiště a krásně střižený trávník. Krásný!
Kam se jít vykoupat,
Dva bazény nabízí slanou vodu, dětské herní prvky, skluzavky, slunečníky…
Výhledy,
V roce 2014 byla Tělovýchovnou jednotou TJ SA Špičák vystavěna přímo na vrcholu Špičáku rozhledna. Rozhledna se nachází ve výšce 1202m n. m. a je vysoká 26 m. Na rozhledně jsou zdarma dalekohledy. Při jasném počasí většinou na podzim a během zimy jsou krásně vidět Alpy.
Výhledy,
Rozhledna leží na vrcholu 845 m vysokého Svatoboru nad městem Sušice. Kamenná rozhledna je vysoká 31,6 m a má 182 dřevěných schodů a kruhový výhled. První rozhledna byla na vrcholu Svatoboru postavena již v roce 1894, byla nezastřešná, to vzniklo až o dva roky později.
Výhledy,
Na rozhlednu ve výšce 1315 m n. m. , která měří 37 m vede 227 schodů. Cestou na vrchol po širokých schodech projdete přes 3 vyhlídková místa. Vyhlídková plošina je přístupná pomocí malého žebříku. Výhledy z této jedinečné rozhledny jsou na celou Šumavu a za dobrých podmínek i na Alpy. Rozhledna se nachází v drsné šumavské krajině s extrémním počasím, a to způsobuje mimo jiné, že tu sníh leží i na přelomu května/června
Výhledy,
Na vrcholku Pancíře, který se nachází ve 1212 m n. m. byla již v roce 1880 vztyčena jednoduchá dřevěná rozhledna vysoká 18 m, kterou postavil rakouský turistický klub. Dne 28. září 1923 pak zde byla otevřena turistická chata s rozhlednou nesoucí název Matušova chata. Postavena byla za 5 měsíců Klubem českých turistů. Nyní nese jméno horská chata Pancíř.
Výhledy,
Během druhé světové války zde byla postavena vojenská pozorovatelna, která v šedesátých letech zůstala opuštěna a poté tahle turistická atrakce chátrala. Nynější rozhledna nad vesnicí Albrechtice, která je celodřevěná byla postavena v roce 2009 díky spolku “Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle“.
Výhledy,
V nadmořské výšce 1360 m n. m. se nad Boubínským pralesem nachází dřevěná rozhledna postavená v letech 2004 – 2005. 21 m vysoká rozhledna se 109 schody je vyrobena ze smrkové kulatiny, která byla na vrchol dopravena bez strojní mechanizace. Jedná se o nejvýše položenou dřevěnou rozhlednu v ČR.
Výhledy,
Volně přístupná rozhledna s barokní kaplí, která byla vybudována v letech 1935 – 1936 se nachází na Mářském vrchu v nadmořské výšce 907 m n. m. u Vimperka. Užijete si z ní výhled na Churáňov a Javorník.
Výhledy,
Tahle rozhledna, která se nachází na hoře Libín 1096 m n. m. v šumavském podhůří píše svou historii již do roku 1883, kdy byla Šumavským klubem turistů otevřena. Jako ostatní rozhledny sloužila i tato, část svého života, vojenským účelům a až v roce 1994 proběhla velká oprava a od té doby tahle kulatá, 27m vysoká rozhledna láká turisty svým výhledem na Alpy a Šumavu.
8 metrová (ochoz je ve 4 m) dřevěná rozhledna se nachází na nejvyšším vrcholu boletického vojenského újezdu (1236 m.n.m.), který byl donedávna uzavřený. I v tuto chvíli se musíte pohybovat po značených trasách a to jen o víkendech nebo svátcích.
Výhledy,
V obci Javorník v nadmořské výšce 1065m n. m. se nachází rozhledna s příznačným názvem rozhledna Karla Klostermanna. První kamenná rozhledna zde vznikla již v roce 1938 díky Kašperskohorské skupině Národní jednoty pošumavské a za pomoci Klubu českých turistů v Sušici.
Historie Šumavy,
Křížová cesta měla první vysvěcení v r. 1815. Cesta byla zřízena z iniciativy železnorudského faráře J.W. Kobecka.
Historie Šumavy,
Krížová cesta ve Volarech nacházející se na úbočí vrchu Kamenáč (899m n. m.) jejíž historie sahá až do počátku 19 století.
Historie Šumavy,
Křížovou cestu tvoří čtrnáct zastavení v podobě dřevěných očíslovaných skříněk na kamenných sloupcích. Poutní místo je doplněno dřevěným křížem na vrcholu.
Historie Šumavy,
Křížová cesta v Sušici vede od prvního zastavení u řeky Otavy na kopec Stráž, kterému místní neřeknou jinak než Andělíček (552 m n. m.) a poté se prochází po cestičce borovým lesem až pod vrchol kde je umístěno poslední čtrnáctém zastavení.
Historie Šumavy,
Křížová cesta se nachází na vrcholu Mařského vrchu a vede přibližně sto metrů po cestě ke kapli svatého Václava, která je spojena s rozhlednou. Čtrnáct zastavení stojí po obou stranách cesty, kamenné sloupky nesou kamennou kapličku s nikou s pašijovým obrázkem.
Historie Šumavy,
Křížová cesta byla vybudována v okolí kostela Panny Marie Bolestné, který vznikl přestavbou kaple v roce 1773. Cestu tvořilo čtrnáct žulových sloupků v podobě Božích muk. Sloupků se dochovalo devět a byly bez obrázků.
Historie Šumavy,
Křížovou cestu tvoří čtrnáct zděných kapliček stojících po obou stranách cesty vedoucí od poutní kaple svaté Anny…
Projekt WeLoveŠumava vznikl na sociálních sítích v rámci propagace Šumavy. První použití sloganu #welovesumava se datuje až do roku 2012. Ukazujeme lidem krásy Šumavy a zároveň poukazujeme i na její problémy. Společně s komunitou desítek tisíc lidí, kterou jsme vytvořili, se snažíme Šumavě pomáhat. V rámci projektu “Trička s příběhem” jsme zasadili tisíce stromů. Darovali jsme finanční příspěvky do nemocnic, seniorům a handicapovaným v hodnotě stovek tisíc korun. Společně s Vámi jsme uklidili stovky kilogramů odpadu z přírody a šíříme osvětu o aktuálních problémech na Šumavě. Děkujeme Vám za to…